Tłumy wzięły udział w Polsko-ukraińskim spotkaniu wielkanocnym, który odbył się w sobotę 9 kwietnia na osiedlu Suchostrzygi – na skwerze przy fontannie. Na spotkanie zaprosił mieszkańców i naszych ukraińskich gości  prezydent Mirosław Pobłocki.

– Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią wracamy do naszych tradycyjnych spotkań wielkanocnych na osiedlu Suchostrzygi – powiedział prezydent Mirosław Pobłocki. – W tym roku ten festyn łączy tczewian i naszych ukraińskich gości. To okazja, żebyśmy się spotkali, poznali i żeby Ukraińcy, którzy znaleźli w Tczewie schronienie przed wojną, poczuli, że są tu mile widziani i że mogą liczyć na naszą pomoc.

Atrakcji było mnóstwo, szczególnie dla najmłodszych. Najwięcej emocji wzbudził „Konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną” ogłoszony przez prezydenta Tczewa. Do rywalizacji „stanęło” łącznie 11 palm. Nagrody przyznano w trzech kategoriach: przedszkola i świetlice środowiskowe, szkoły podstawowe oraz pozostali (osoby indywidualne, stowarzyszenia, kluby).

Jury miało ciężki orzech do zgryzienia, ostatecznie – wykonawcy wszystkich palm zostali nagrodzeni. W najmłodszej kategorii najwyżej oceniono palmę przygotowaną przez przedszkole Pan Słonik1. Wśród szkół podstawowych za najpiękniejszą tradycyjną palmę wielkanocną uznano tę wykonaną przez uczniów „siódemki”. W trzeciej z kategorii najwyżej oceniono palmę, którą wykonali członkowie rodziny Armatowskich.

Wszyscy otrzymali nagrody o wartości łącznie 3300 zł.

Nie mniejszą atrakcją wspólne zdobienie dwóch wielkich pisanek. Dzieci wykorzystywały do tego farby, wyklejanki, flamastry. Fabryka Sztuk oraz Miejska Biblioteka Publiczna przygotowały warsztaty plastyczne, podczas których dzieci wykonywały ozdoby świąteczne, pisanki, malowały wzory na bawełnianych torbach itp. Dzieci mogły obejrzeć przedstawienia pacynek w wykonaniu Teatru Barnaby. Wystąpił zespół folklorystyczny „Maki i modraki” ze Szkoły Podstawowej nr 4 oraz Agata Sowa i jej podopieczni – uczestnicy warsztatów wokalnych w Centrum Kultury i Sztuki. Na zakończenie do tańca porwała Trójmiejska Grupa Wokalna.

Na wszystkich czekał żurek, chleb ze smalcem i drożdżówki, kawa i herbata oraz popcorn i wata cukrowa. Najmłodszym rozdawaliśmy jajka-pryskawki, które zapewne przydadzą  się na śmigus-dyngus, a także kolorowe wiatraczki i balony.

– Cieszę się, że oprócz tczewian tak licznie uczestniczyli w nim nasi ukraińscy goście i chociaż na chwilę mogli zapomnieć o wojnie – podsumował spotkanie prezydent Mirosław Pobłocki. – Dziękuję, że serdecznie ich przyjmujecie i że w naszym mieście czują się dobrze i bezpiecznie.

Organizatorem festynu był Urząd Miejski w Tczewie przy współpracy z Fabryką Sztuk, Miejską Biblioteką Publiczną, Centrum Kultury i Sztuki oraz Ośrodkiem szkolenia i Wychowania OHP w Tczewie, szkołą Prywatną TRISTAN, CKZ Nauka.

ZWYCIĘZCY KONKURSU NA NAJPIĘKIEJSZĄ PALMĘ WIELKANOCNĄ:

Kategoria I – przedszkola oraz świetlice środowiskowe

I miejsce – Niepubliczne Przedszkole „Pan Słonik 1” – 500 zł

II miejsce – Przedszkole nr 8 – 300 zł

III miejsce – Niepubliczne Przedszkole „Pan Słonik2” – 200 zł

IV miejsce – Przedszkole Sióstr Miłosierdzia – 100 zł

Kategoria II – szkoły podstawowe

I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 7 – 500 zł

II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 1 – 300 zł

III miejsce – Sportowa Szkoła Podstawowa nr 2 – 200 zł

Kategoria III – mieszkańcy miasta, osoby indywidualne, rodziny, placówki, organizacje pozarządowe, instytucje

I miejsce – Rodzina Armatowskich – 600 zł

II miejsce – Ewa Kocaj – 200 zł

II miejsce – Klub Senior + – 200 zł

II miejsce – Żaneta Kudelska – 200 zł

M.M.



REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułZmarł Ryszard Brucki – wieloletni radny, społecznik
Następny artykułWymienialnia Książek w bibliotece na Suchostrzygach