Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku i Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie zapraszają na koncert zespołu Immortal Onion, który odbędzie się w ramach Festiwalu Metropolia Jest Okey.

Festiwal Metropolia Jest Okey to artystyczne święto, które od 16 lat odbywa się w grudniu, w Trójmieście i na Pomorzu. W tym roku kontynuowana jest współpraca nie tylko z tczewskim Centrum Kultury i Sztuki, ale także z Ośrodkiem Kultury i Sportu w Żukowie i Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim.

  • 28 grudnia, godz. 19.00
  • sala widowiskowa CKiS

Wstęp wolny!

Zespół Immortal Onion ugruntował już sobie pozycję jednego z najciekawszych projektów nowej fali polskiego jazzu i konsekwentnie zyskuje to miano również za granicą (koncerty w 13 krajach w tym ostatnio w Moskwie i na Syberii). Po dwóch świetnie przyjętych albumach (debiutanckiego “Ocelot of Salvation” z 2017 i wydanego w U Know Me “XD [Experience Design]” z 2020) prezentujemy płytę “Screens”, która została nagrana z inicjatywy trójmiejskiego kompozytora i saksofonisty Michała Jana Ciesielskiego. Skomponowane przez Michała utwory pokazują, że fuzja nowoczesnego jazzu z elektroniką może być wciąż świeża i porywająca. “Screens” gdzie obok Michała, Tomira, Wojtka i Ziemowita pojawia się wielu instrumentalnych gości to zdecydowanie mocny krok do przodu w wykonaniu wciąż młodych muzyków z Trójmiasta. Warto nadmienić, że w utworze “ZOZI” gościnny udział wzięły współpracujące z Alfah Femmes, Ralphem Kamińskim czy The Fruitcakes skrzypaczka Ola Szymańska oraz wiolonczelistka Weronika Kulpa. W tym samym kawałku pojawia się sekcja dęta w postaci trębacza Dawida Lipki, znanego z zespołów Zgniłość czy Bizzarre Penguin oraz puzonisty Pawła Niewiadomskiego z Power of the Horns. Utwór “OK Boomer” swoim charakterystycznym gitarowym soundscapem wzbogacił Marcin Gałązka, wieloletni współpracownik Tymona Tymańskiego. Całość nagrał i zmiksował osobiście Michał Ciesielski, a mastering to dzieło Michała “Eproma” Baja. Oprawa graficzna to kontynuacja współpracy z Martą “Martiszu” Ludwiszewską, która jak nikt inny odczuwa zwariowanego ducha nieśmiertelnej cebuli.

O płycie powiedzieli:

– Po dwóch, świetnie przyjętych krążkach zespół Immortal Onion nadal zaskakuje. Tym razem nie tylko kompozycjami ale również aranżacjami, soczystym brzmieniem saksofonu i długością albumu, którego słucha się z tak dużą przyjemnością, że zdecydowanie za szybko się kończy. Najbardziej cieszy jednak wyjście ze znanej już formy i zaproszenie do współpracy świetnie brzmiącego saksofonu (Michał Jan Ciesielski), który idealnie dopełnia się z pomysłami chłopaków. Czekam na ciąg dalszy, a tymczasem bardzo polecam „Screens” w wykonaniu Immortal Onion & Michała Jana – Hania Rani

– Album “Screens” to efekt współpracy saksofonisty Michała Jana Ciesielskiego i formacji Immortal Onion. Ciesielskiego, multi-instrumentalistę, kompozytora i producenta, wspiera zwarty kolektyw młodych twórców, wywodzących się z najnowszej generacji trójmiejskiej sceny muzyki improwizowanej. Artystyczna propozycja Ciesielskiego i spółki jawi się wypadkową fascynacji nu-jazzem, post-rockiem i nowoczesną elektroniką, niekiedy zapuszczającą się na terytoria współczesnej minimalistyki, kiedy indziej zaś ocierającą się o przebojowość easy listening. Bezspornym atutem muzyki jest inteligentna, wyważona kompilacja nowoczesnych post jazzowych trendów: proste, acz intrygujące kompozycje, świadoma, niekiedy celowo “lołfajowa” produkcja oraz, last not least, pulsująca energia wykonania, która konsekwentnie rozsadza niepokojące, repetytywne struktury – Tymon Tymański.

– Nie wiem, na ile muzycy Immortal Onion inspirowali się przy pracy nad nowym albumem tym, co w ostatnim czasie zaprezentowali genialni BadBadNotGood, ale słychać na “Screens” podobny poziom wrażliwości i dźwiękowego niepokoju. Płyta zdecydowanie wielokrotnego użytku, odkrywania. Z rzucającym się w uszy, bardzo fajnym elementem, jakim jest zespołowość – tutaj każdy z muzyków ma swoje pięć minut, znakomite partie, ale piorunujące wrażenie robi całość, spójność – Andrzej Cała.

Zobacz program Festiwalu

_ _ _ _ _

Deklaracja dostępności

Informujemy, że wydarzenia festiwalowe są dokumentowane przez fotografa oraz ekipę filmową w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku do ww celów.

(organizatorzy)REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułPoranny pociąg do Gdańska z podwojonym składem
Następny artykuł19 grudnia Urząd Miejski czynny krócej