8 września o godz. 18.00 w sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki odbędzie się projekcja filmów z Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja. Wstęp wolny!

Mały Festiwal to inicjatywa mająca na celu integrację osób niepełnosprawnych ze społecznością lokalną, poprzez prezentację filmów o tematyce, problemach i życiu osób z niepełnosprawnością. W ramach festiwalu będzie można zobaczyć:

Moje piękne miasto (My Beautiful City), reż. Elham Aghlari, Iran 2019,
29 min. (dokument)

Hamed Paak to upośledzony w stopniu lekkim trzydziestosiedmioletni ojciec i mąż. Potrzebuje pracy, by utrzymać rodzinę, ale w związku ze swoim stanem zdrowia nie jest odpowiednio wynagradzany. Z drugiej strony organizacja wspierająca osoby z niepełnosprawnością nie kwalifikuje go do pomocy z powodu lekkiej formy upośledzenia.

Na Górze Tyrryry (On the Top Tyrryry), reż Renata Kijowska, Polska 2019,

60 min. (dokument)

Bez litości! – chłopaki jej nie cierpią. Na Górze, jak sami mówią, to „półnormalny” zespół, bo połowę składu społeczeństwo uważa za niepełnosprawną. Adam, Robert i Kris mają gdzieś swoje dolegliwości, bardziej zajmują ich zwykłe problemy: alkoholizm, kłopoty rodzinne czy bezrobocie. To żadne przeszkody, by zagrać na największym festiwalu rockowym w tej części Europy. Czy im się uda? Czy występ coś w ich życiu zmieni?

Uścisków twoich mi potrzeba (I Need the Handshakes), reż. Andrej Kuciła,

Polska 2020, 18 min. (dokument)

Gdzieś w dalekiej białoruskiej wsi, w niewielkim domu, 92-letnia Walentyna u kresu życia wertuje stare zeszyty córki. Wraz z nią wyruszamy w podróż przez nieznany świat człowieka, o którym „wszyscy zapomnieli”.

Niewinność (Innocence), reż. Ben Reid, Wielka Brytania 2019, 19 min. (Fabuła)

Pracownik domu opieki ginie, spadając z wysokości. Wydaje się, że to okropny wypadek. Kiedy detektyw przesłuchuje młodego mężczyznę z zespołem Downa, który jest świadkiem wydarzenia, odkrywa, że zbrodnia jest bardziej szokująca, niż ktokolwiek sobie wyobraża.

Zobaczyć niepodległość (To See Independence), reż. Piotr Jasiński, Polska

2020, 10 min. (Dokument)

Niewidomy chłopak Wojtek maszeruje w narodowo-patriotycznym pochodzie z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. Po drodze spotyka różnych uczestników marszu. Bohater chce na własnej skórze poczuć, czym w dzisiejszych czasach jest patriotyzm? Czym dla Polaków jest niepodległość? Wojtek dochodzi do wniosków, których wielu z nas – choć widzi – często nie dostrzega.

Żyłam z tobą (I lived a Life with You), reż. Elena Martinez Santos, Hiszpania

2019, 15 min. (Fabuła)

Chloe zaczyna pracę jako pielęgniarka na oddziale hematologii onkologicznej. Jest przytłoczona nową sytuacją aż do momentu, gdy poznaje Laurę. Tę pacjentkę zapamięta na długo.

Co zdarzy się jutro (What Happens Tomorrow), reż. Anastasia Shtandke,

Rosja 2020, 13 min. (Dokument)

Leisan przygotowuje się do Mistrzostw Europy w tenisie stołowym. Miłość rodziny i wsparcie bliskich przyjaciół pomagają jej opierać się stereotypom i odrzuceniu społeczeństwa. Matka Leisan chce za wszelką cenę pomóc córce w rozwijaniu talentu. Czy Leisan zdobędzie złoto w Mistrzostwach Europy w Finlandii?

Czas trwania wszystkich filmów: 164 minuty

Dostępność architektoniczna budynku Centrum Kultury i Sztuki:

  • Dla osób poruszających się na wózkach, po lewej stronie budynku znajduje się pochylnia o optymalnym kącie nachylenia. 
  • Przed wejściem głównym jest stopień o wysokość 10 cm. Drzwi wejściowe o szerokości 100cm, są duże i otwierane ręcznie. Za drzwiami wejściowymi są drzwi rozsuwane automatycznie (bez oznaczeń na szybach). Za rozsuwanymi drzwiami po prawej stronie znajduje się tablica informacyjna z rozkładem pomieszczeń w budynku.  Na parter prowadzą schody – 8 stopni, po obu stronach schodów są poręcze znajdujące się na wysokości  110cm.
  • Wewnątrz budynku zapewniono ciągi komunikacyjne o odpowiedniej szerokości dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim. Wszystkie drzwi dwuskrzydłowe, po odryglowaniu mają szerokość większą niż minimalna 90 cm. Podłogi korytarzy wykonane są z terakoty.
  • W budynku znajduje się winda, którą można dojechać na wszystkie kondygnacje. Drzwi do windy mają szerokość w świetle 90 cm. W środku jest konsola z numerami pięter oraz dzwonkiem przywoławczym z napisami w alfabecie Braille’a. 
  • Na poziomie -1 znajdują się toalety i umywalki dostępne na osób niepełnosprawnych (męska i damska), 
  • Sala widowiskowa znajduje się na parterze, na wprost wejścia głównego. Do sali  widowiskowej prowadzą dwuskrzydłowe drzwi o szerokości 200cm, brak progu. Na podłodze jest wykładzina. Pierwsze cztery rzędy są umiejscowione na podłodze na płasko, w pierwszym rzędzie są przewidziane 4 miejsca dla osób na wózkach inwalidzkich i ich opiekunów. Od piątego rzędu fotele umiejscowione amfiteatralnie i prowadzą do nich schody. Każdy stopień jest podświetlony, wyłożony wykładziną i zakończony metalowym okuciem. Przy schodach jest poręcz.
  • Hol główny jest przestronny i dostosowany do poruszania się na wózku. W holu znajduje się kącik z kanapą, fotelami, stolikiem i telewizorem, w którym nadawana jest informacja wizualna o ofercie CKiS. 
  • W bezpośrednim sąsiedztwie Centrum Kultury i Sztuki znajdują się miejsca dla osób z niepełnosprawnościami: na ulicy Łaziennej – 1miejsce parkingowe odległość 151 m i wzdłuż ulicy Wyszyńskiego – 2 miejsca parkingowe w odległości 109 m.
  • Do budynku Centrum Kultury i Sztuki i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.

(CKiS)



REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułWybieramy Pomorski Przysmak! Wakacyjna, bardzo słodka akcja Radia Gdańsk
Następny artykułStarówka tczewska – plener plastyczny dla dzieci i młodzieży