Ksiądz Stanisław Cieniewicz, za wybitne zasługi w działalności społecznej i duszpasterskiej, został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy odznaczenie wręczył Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich. Uroczystość odbyła się 5 grudnia w Sopocie.

Z wnioskiem w tej sprawie wystąpił w 2016 r. prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki. 

Ks. Stanisław Cieniewicz przyjął święcenia kapłańskie w 1964 r. Od 1980 r. był proboszczem parafii pw. Najśw. Marii Panny Matki Kościoła. Dla tczewian to przede wszystkim kapelan „Solidarności” i budowniczy świątyni przy ul. Rokickiej. W stanie wojennym służył oparciem i schronieniem  dla internowanych i prześladowanych przez władze komunistyczne oraz ich rodzin. Za wieloletnie krzewieni ideałów „Solidarności”, władze Tczewa  nadały mu w 1990 r. tytuł Honorowego Obywatela Miasta Tczewa.

W latach 1989-2013  pełnił funkcję dziekana dekanatu tczewskiego. otrzymał  tytuł honorowego prałata papieskiego oraz  kanonika Kapituły Katedralnej Pelplińskiej. W 1992 r. został diecezjalnym duszpasterzem ludzi pracy. Przez wiele lat był też diecezjalnym duszpasterzem policji. Zaangażował się w przygotowania pielgrzymki Jana Pawła II do Pelplina w 1999 r.

M.M.

Fot. J. Cherek (MBP)

REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułW Tczewie stanęły „skarbonki” na plastikowe nakrętki
Następny artykułNa ziemi łagodnej. Dawno temu i jeszcze dawniej na – promocja książki