Wczoraj miało miejsce uroczyste otwarcie biura poselskiego posła Marka Biernackiego przy ul. Kopernika 1 C w Tczewie, na które przybyli m.in. dr n. med Władysław Kosiniak Kamysz prezes PSL, posłanka Magdalena Sroka oraz posłowie Jarosław Rzepa, Radosław Lubczyk.

Biuro wspierane będzie przez Tomasza Kajzera przedstawiciela Stowarzyszenia Pomorski Ruch Obywatelski „Pro Obywatel” oraz Andrzeja Flisika prezesa Zarządu Powiatowego PSL.

Szef PSL wspomniał także o tczewskim moście: – Już kilka miesięcy temu byłem i rozmawialiśmy o tym w starostwie z samorządowcami i zobowiązałem się, że zrobimy wszystko jako parlamentarzyści, aby doprowadzić do przejęcia tego mostu przez skarb państwa. Żeby odpowiedzialność za zachowanie tradycji, historii, kultury – i tego, co się z tym wiąże – była w gestii budżetu państwa, a nie wspólnoty lokalnej, bo nie jest ona w stanie tego udźwignąć. To jest wiele milionów dokładanych co roku – nie są w stanie samorządy – powiat – jako gospodarz tego obiektu – unieść tego ciężaru finansowego. Jaki jest nasz pomysł? Przejęcie tego np. przez Instytut Pamięci Narodowej w ramach jednostki kultury – np. Muzeum II Wojny Światowej. Były dyrektor, który jest dzisiaj szefem IPN, pozytywnie wyrażał się o tej koncepcji. Dzisiaj ma funkcję jeszcze ważniejszą – bo obejmującą całą pamięć historyczną, więc liczymy, że wywiąże się z tych obietnic, które składał jako dyrektor Muzeum II Wojny Światowej i skarb państwa będzie finansował zachowanie tej części historii, tradycji, tej części naszej tożsamości z budżetu państwa. IPN powinien się w to bardzo aktywnie włączyć.

Podczas uroczystości podpisana została również umowa o współpracy między Koalicją Polską a Stowarzyszeniem Pomorski Ruch Obywatelski ”Pro Obywatel”. Dzięki umowie współpraca ma owocować wzmocnieniem roli wyborców w kontroli władz oraz we wpływie na sprawy publiczne. Pomóc w tym może realizacja takich założeń jak: głosowanie przez internet, wprowadzenie mieszanego systemu wyborczego, czy zwiększenie roli referendum w naszej demokracji.REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułPanorama Miasta – wydania 2022
Następny artykułKonkurs fotograficzny prezydenta miasta – edycja 2022