29 sierpnia Orkiestra Kameralna „Progress” zaprezentuje się podczas In Memoriam XIX Festiwalu Grzegorza Ciechowskiego.

Orkiestra Kameralna Progress to młody, dynamicznie rozwijający się zespół założony w 2009 roku przez dyrygenta Szymona Morusa. Współtworzą go utytułowani soliści, kameraliści, laureaci wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów. O licznych sukcesach zespołu świadczy udział w znaczących wydarzeniach muzycznych nie tylko Pomorza, ale i całego kraju. Naczelną ambicją muzyków jest łączenie różnych kultur, narodów i regionów Polski. W kwietniu 2013 roku orkiestra wzięła udział w międzynarodowym projekcie upamiętniającym 70 rocznicę powstania w getcie warszawskim z dużym powodzeniem prezentując podczas koncertu w Berlinie Requiem niemieckie J.Brahmsa oraz Ocalałego z Warszawy A.Schonberga.

Z Orkiestrą Kameralną Progress w roli solistów występowali m.in.: słynny skrzypek, ostatni uczeń Davida Oistracha – Michael Vaiman, solistka Metropolitan Opera w Nowym Yorku – Miroslava Yordanova czy też słynny francuski klarnecista Pierre Genisson.

W swojej dotychczasowej działalności zespół nagrał 6 płyt CD oraz wykonał ponad 140 koncertów w całej Polsce.

Szymon Morus, doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie dyrygentura. Założyciel oraz dyrektor artystyczny Orkiestry Kameralnej Progress, z którą od 2009 roku z powodzeniem koncertuje w Polsce i poza jej granicami.

Współpracuje z Polską Orkiestrą Radiową, Teatrem Wielkim w Łodzi, Polską Operą Królewską, Polską Orkiestrą Sinfonia Juventus, Śląską Orkiestrą Kameralną, Radomską Orkiestrą Kameralną, Filharmonią Podkarpacką, Filharmonią Koszalińską, Polską Filharmonią Kameralną czy Filharmonią Bałtycką. W sezonie 2014/2015 pełnił funkcję dyrygenta-rezydenta Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. W marcu 2016 roku objął kierownictwo muzyczne nad premierą „Czarnej Maski” Krzysztofa Pendereckiego z wielkim powodzeniem prezentując dzieło trójmiejskiej publiczności (Opera Bałtycka) oraz debiutując na scenie Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie.

W listopadzie 2018 wystąpił na scenie Filharmonii Narodowej w Warszawie podczas Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego z okazji 85. rocznicy urodzin Kompozytora.

Orkiestra Kameralna „Progress” zaprezentuje się w nowych aranżacjach co najmniej 10-12 niżej wymienionych utworów Grzegorza Ciechowskiego:

  1. Nie pokonasz miłości
  2. Nie pytaj o Polskę
  3. Przeczekajmy noc
  4. Śmierć na pięć
  5. Synonimy
  6. Tak tak to ja
  7. Biała flaga
  8. Mamona
  9. Odchodząc
  10. Śmierć w bikini
  11. Telefony
  12. Zapytaj mnie

[Organizator]

REKLAMA MIEJSKA