Dzieci z Niepublicznego Przedszkola Tropiciele wspólnie z prezydentem Tczewa Mirosławem Pobłockim wysiali kwietną łąkę na osiedlu Górki.

Maluchy pieczołowicie podlały wysiane nasiona, a prezydent zamontował domki dla owadów. Na jeże natomiast czekają specjalne domki.

Wspólne sianie łąki odbyło się w Dniu Dziecka. Łąka o powierzchni ok. 1 tys. m2 znajduje się  w pobliżu skrzyżowania ul. Głowackiego z ul. Forsterów. Przedszkolaki uczestniczące w tej ekologicznej akcji otrzymały też koszulki z napisem “Tczew kwitnie” oraz baloniki i słodkości.

Wysiane nasiona to specjalna mieszanka ok. 30 gatunków i odmian roślin jednorocznych i wieloletnich, m.in. chaber, bławatek, nagietek lekarski, facelia błękitna, łubin żółty, mak, rumian, gipsówka, krwawnik, stokrotka, koniczyna biała oraz inne. Planuje się jedno koszenie po zakończeniu sezonu wegetacyjnego, aby umożliwić naturalne rozsiewanie się nasion roślin jednorocznych.

Cieszę się, że nasi najmłodsi mieszkańcy tak chętnie biorą udział w proekologicznych przedsięwzięciach – mówi prezydent Mirosław Pobłocki. – Łąki kwietne to coraz bardziej popularny również w naszym mieście sposób na poprawę estetyki, to także element małej retencji, uniemożliwiający nadmierne wyparowywanie wody z gleby. Jest to ekologiczne rozwiązanie, antysmogowe, gdyż łąki kwietne pochłaniają dwutlenek węgla i oczyszczają powietrze z pyłu.Roślinność łąkowa stanowi naturalne siedlisko pożytecznych owadów i innych drobnych zwierząt. Takie łąki powstają obecnie w Tczewie nie tylko z inicjatywy miasta, ale tworzą je także prywatne firmy, wspólnoty mieszkaniowe.

Kolejna kwietna łąka powstanie w sąsiedztwie ul. Topolowej na Suchostrzygach.

M.M.

REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułZmiany w pierwszeństwie pieszych – od 1 czerwca
Następny artykułUwaga! Zmiany w programie Czyste Powietrze