Powiatowy Lekarz Weterynarii w Tczewie poinformował o opublikowaniu przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) ostrzeżenia dotyczącego zwiększonego ryzyka wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków w Europie.

Ma to związek ze stwierdzeniem w ostatnim czasie nowych ognisk ptasiej grypy na terytorium zachodniej Rosji i Kazachstanu. Rozpoczęły się migracje dzikiego ptactwa wodnego do Europy, co sprzyja ryzyku wystąpienia nowych ognisk grypy ptaków.

Aktualna analiza sytuacji epizootycznej wskazuje, iż ryzyko wystąpienia HPAI na terenie Polski w najbliższym czasie należy uznać za wysokie, co obrazuje załączona, opracowana przez Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach prezentacja.

Wobec takiego rozwoju sytuacji, PLW w Tczewie informuje wszystkich posiadaczy drobiu i ptactwa ozdobnego, o istniejącym zagrożeniu ponownego/kolejnego  (jak co roku) wystąpienia grypy ptaków w kraju oraz o konieczności wzmocnienia bioasekuracji w stadach drobiu, co pozwoli na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia choroby w gospodarstwach.

Jednocześnie PLW w Tczewie wskazuje, że zarówno komunikat w tej sprawie Głównego Lekarza weterynarii, jak i informacja wraz z prezentacją skierowana do hodowców drobiu znajduje się na stronie PIW Tczew w zakładce – Choroby zakaźne – HPAI.

[PLW]

REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułOkiem historyka: Nataniel Mateusz Wolf – lekarz i astronom – Fabryka Sztuk online
Następny artykułCzujka na straży twojego bezpieczeństwa