In Memoriam Festiwal Grzegorza Ciechowskiego odbywa się od 2002 roku w Tczewie, rodzinnym mieście artysty. Pomimo skromnego budżetu na koncerty przyjeżdżają ludzie z okolicznych województw, a fani Republiki pielgrzymują z całej Polski i zagranicy. Wstęp na wszystkie wydarzenia bezpłatny.

W ramach Festiwalu od 2006 roku ma miejsce również Ogólnopolski Konkurs Piosenek Grzegorza Ciechowskiego, podczas którego rozmaici artyści prezentują własne interpretacje utworów tej nietuzinkowej postaci polskiej muzyki. Piosenki te wchodzą na stałe do repertuaru uczestników.

Na festiwalowych scenach w różnych salach, klubach i na świeżym powietrzu słyszeliśmy wykonawców grających alternatywne odmiany rocka, metal, hip hop, muzykę klasyczną, jazz, blues a nawet chór i DJów prezentujących style IDM, house i techno. Na ulicach, placach i w parkach miały miejsce rozmaite formy artystyczne takie jak czytanie poezji, happeningi i flash moby, parady pieszych, rowerzystów i motocyklistów, spacery ze zwierzętami. Wszystko to w biało czarnych kolorach Republiki, skutecznie reanimowało niezwykły klimat twórczości Grzegorza Ciechowskiego.

W koncertach finałowych Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego zagrało ponad 150 różnych solistów i zespołów, a cały Festiwal stworzył przestrzeń dla występu ponad 500 artystów. Z muzyką i poezją lidera Republiki zmierzyli się znani artyści tacy jak m. in.: Krystyna Prońko, Grażyna Łobaszewska, Maciej Maleńczuk, Jorgos Skolias, Tymon Tymański, Krzysztof Kiljański, Paulina i Natalia Przybysz, Tomek Makowiecki, Monika Brodka, Krzysztof Zalewski, Myslovitz, Cool Kids of Death, Muchy, Damian Ukeje, Ralph Kaminski, Adam Wendt, Vienio, KAYAH, Natalia Przybysz, Igor Herbut, Natalia Nykiel, Sztywny Pal Azji, Piotr Bukartyk, a także aktorzy scen trójmiejskich, krakowskich i warszawskich.

W przygotowaniu Festiwali wzięło udział ponad 100 wolontariuszy, a o imprezie informowały ogólnopolskie radia i gazety, portale internetowe i telewizje. W organizację imprezy włączyli się muzycy związani z Grzegorzem Ciechowskim, tacy jak perkusista Republiki Sławomir Ciesielski, czy Adam Wendt.

PROGRAM

  • 28 VIII, godz. 13:00-16:00 – gra miejska „Śladami Grzegorza Ciechowskiego”, początek lokomotywa w biało-czarne pasy przy dworcu PKP
  • 28 VIII, godz. 17:30, park przy Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, ul. Wyszyńskiego 10

1. Koncert finałowy  –  XV Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego
2. Gość specjalny – Sławomir Ciesielski z zespołem EURAZJA
3. Koncert jubileuszowy „Młodzi artyści interpretują piosenki Grzegorza Ciechowskiego”

  • 28-29 VIII, plac przed Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie , ul. Wyszyńskiego 10

Wystawa  „Z dyskografii Grzegorza Ciechowskiego. Obywatel GC”, przygotowana przez Fabrykę Sztuk

  • 29 VIII, godz. 17:00, sala widowiskowa Centrum Kultury i Sztuki, ul. Wyszyńskiego 10

Koncert premierowy płyty „Orchestral Tribute to Grzegorz Ciechowski” Orkiestry Kameralnej PROGRESS pod batutą Szymona Morusa

Organizator:

Stowarzyszenie PRO-ART i Agencja Impresaryjna Pop&Art.

SPONSORZY:      

Festiwal jest współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Tczew przeznaczonych na realizację zadania publicznego pt.  „Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego”. Sponsorami ponadto są:ZAiKS, ZWiK Tczew, ZUOS Tczew, Bank Spółdzielczy w Tczewie, Apator Metrix, Starostwo Powiatowe w Tczewie, Necon Deweloper, Przychodnia Rogowscy.

PATRONAT HONOROWY:

Mieczysław Struk Marszałek Województwa Pomorskiego

WSPÓŁPRACA:

Centrum Kultury i Sztuki, Fabryka Sztuk, Restauracja „Piaskowa”, Fanklub „Republika Marzeń”, Stowarzyszenie „Porozumienie na Plus”, Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie.

PATRONAT MEDIALNY:

TvTetka, Radio Gdańsk, Radio Tczew, Radio Super Nova, Radio Malbork, Dziennik Bałtycki, Gazeta Tczewska, Panorama Miasta, Wieści z Kociewia, Portal Pomorza , portal TCZ.PL, Wrota Tczewa, tczewska.pl, tczew.naszemiasto.pl.

Uczestnicy koncertu finałowego XV Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego

Aching Sky

Aching Sky to krakowska formacja powstała na podwalinach zespołu Pasieka Obłędu. Wraz z nowym składem nastąpiła zmiana stylistyki, w jakiej się dotąd poruszali. Ich muzykę można określić jako Metal Alternatywny, czerpiący z wielu innych podgatunków metalu. Swoje utwory opierają na gitarowych riffach, które przeplatają czyste i growlowane partie wokalne.  Ich pierwsze wydawnictwo – Epka „Broken… No More” ukazało się 09.10.2020. Album promowany jest singlami „Aching Sky” oraz „Immolation”, które wraz z teledyskami dostępne są na kanale YouTube zespołu.

Blue May

Początki Blue May sięgają trzy lata wstecz. W marcu 2021 roku wydali płytę demo “Własny Świat” z 6 autorskimi utworami, a obecnie pracują nad singlem. Grają w klimatach rockowych, soft rockowych i pop rockowych. Muzyczną miłością liderki jest Kora i Grzegorz Ciechowski, a zagranie na Festiwalu In Memoriam uznaje ona za spełnienie swoich marzeń.

Butelki Zwrotne

Butelki Zwrotne to zespół, którego początki sięgają jesieni 2008 roku, jednak w obecnym składzie występuje oficjalnie od października 2010. Tworzona przez BZ muzyka nie znajduje odzwierciedlenia w jednym szczególnym gatunku muzyki. Jest to połączenie rocka z domieszką starego, dobrego rock’n’rolla. Wszystko to z butelkową wyobraźnią.

Dispelled Reality

Dispelled Reality to nowe podejście do rocka progresywnego na polskim rynku muzycznym. Swoją muzykę określają „progiem dla ludzi”, co potwierdzane jest świetnym odbiorem ich twórczości przez publikę. Dispelled Reality stawia na jakość kompozycji oraz wykonania, czego dowodem są liczne nagrody przyznawane zespołowi w konkursach i festiwalach muzycznych. Rozbudowane melodie połączone z chwytliwymi liniami wokalnymi oraz lirycznymi, polskojęzycznymi tekstami tworzą niespotykaną mieszankę, która zaskakuje i porywa. W skład zespołu wchodzą muzycy z Lubelszczyzny i Mazowsza, którzy prezentują solidną dawkę melodyjnego i hipnotyzującego rocka.

Główny Zawór Jazzu

Główny Zawór Jazzu to energiczny projekt łączący pozornie niedostępne wariacje nurtów jazzowych z wszechobecną muzyką pop. Znane z rozgłośni radiowych polskie przeboje przedstawione są w retro-aranżacjach, zabierając słuchacza w podróż po zadymionych klubach lat 30‑tych, 40‑tych i 50‑tych. Dziewięcioosobowy skład z Poznania łamie bariery międzygatunkowe w utworach takich gwiazd jak Monika Brodka, Margaret czy Perfect i wielu innych. Odbiorcy serwowana jest nietuzinkowa mieszanka płynąca pełnią brzmienia wprost przez Główny Zawór Jazzu! Główny Zawór Jazzu istnieje od ponad 3 lat. Ma za sobą dziesiątki koncertów w całej Polsce, a także zrealizowanie kilku sesji nagraniowych w formie live-sessions, w których to audio i wideo są rejestrowane równocześnie w ciekawych i urokliwych miejscach Poznania i okolic. Wyniki tych nagrań można zobaczyć na kanale YouTube: www.youtube.com/c/glownyzaworjazzu .

Hoszpital

Zespół Hoszpital to trio z Poznania, które pokazuje, iż o miłości, samotności i bólu istnienia ciągle można zaśpiewać w sposób świeży i bezpretensjonalny, co więcej, czyniąc to w języku polskim. Znakiem rozpoznawczym grupy są rozmarzone, nieco senne gitary i ciepły głos Michała Bielawskiego, który z pewnością ma jakieś właściwości terapeutyczne. “A nad wszystkim unosi się duch Grzegorza Ciechowskiego. I uśmiecha się z aprobatą” – dodaje ceniony blog WAFP!.

In Blanco

In Blanco to piątka przyjaciół, których połączyły zachodnie i krajowe brzmienia sceny alternatywnej. Swoje pierwsze kompozycje pisali w jednym z setek szeregowych garaży wrocławskiego Sępolna. Ich muzyka to podróż pełna kontrastów. Kompozycje oparte na różnorodnych gitarowych brzmieniach w nowoczesnym wydaniu zabierają słuchacza w skrajne amplitudy emocji.

Inclusion

Inclusion to podkrakowski zespół grający muzykę z gatunku Alternative Metal, pełen rytmicznych i melodycznych rozwiązań, posiadający na koncie trzy EPki: „Nieśmiertelny”, „Skybound” i ,,Tales of Deliverance”. Grupa zagrała wiele koncertów w Polsce oraz za granicą. Na początku 2019 roku Inclusion było headlinerem wydarzenia Ruhrcomer Kick-Off Event, który odbył się w Niemczech. Do sukcesów zespołu należy wymienić m.in. zajęcie trzeciego miejsca na czeskim przeglądzie Líheň Festival 2019, wyróżnienie na Rockowej Nocy 2019 w Rzeszowie, oraz drugie miejsce na Muzycznej Jesieni 2019 w Grodkowie. Elementami charakterystycznymi dla twórczości zespołu są emocje oraz energia, która niezmiennie wypełnia koncerty. Inclusion to piątka przyjaciół, których łączy ogromna pasja do muzyki i dobrej zabawy.

Konkubent

Konkubent to kapela z Łodzi, która w obecnym składzie działa od 2016 roku. Ich muzyka to rock alternatywny połączony z elementami nowoczesnego, elektronicznego brzmienia. Nie boją się eksperymentować, jednak niezmiennie, na pierwszym miejscu stawiają na „żywe” instrumenty. Dużą wagę w swojej twórczości przykładają do warstwy tekstowej – chcą zostawić w słuchaczach zadrę, rozdrapać blizny lub sprawić, że zagoją się rany.

Ich numery to portret dzisiejszego świata przedstawiony oczami nie tyle obserwatora, co aktywnego uczestnika. Śpiewają po polsku, bo chcą śpiewać to, co myślą, a myślą zawsze po polsku- ta sparafrazowana myśl Andrzeja Wajdy w pełni oddaje filozofię zespołu. Występują w całym kraju u boku takich artystów jak Kult, Gutek, Farben Lehre, The Analogs czy Big Cyc. Niejednokrotnie zdarzało się im „stanąć na pudle” w rockowych przeglądach muzycznych.

Kwiaty

Zespół Kwiaty tworzy 5 osób mających upodobanie w harmoniach i tradycyjnym wykorzystywaniu instrumentów. Ich brzmienie jest trochę z bigbitowych lat 60., a trochę z przełomu lat 80. i 90., gdy brytyjskie i polskie zespoły wygrywały ładne melodie na gitarach przepuszczonych przez arsenał efektów. Kwiaty myślą po polsku, mówią po polsku i śpiewanie po polsku jest dla nich najbardziej naturalne. Na koncie mają jedną płytę: “Kwiaty” z 2019r. Obecnie kończą drugi album.

Mateusz Pawłowski i Bartosz Hoppe

Mateusz Pawłowski i Bartosz Hoppe to wokalista i pianista. Obydwaj są związani z wydziałem edukacji muzycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i bydgoskim środowiskiem muzycznym.

Nocti

Zespół NOCTI ma swój matecznik w Toruniu. Grają muzykę rockową w różnych odmianach. Dotychczasowe single „Szeptem”, “Huragan” „ Zerwane Latawce”, „ Pokaż mi miłość” miały premierę na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia , Radiospacji oraz w audycji Piotra Kaczkowskiego Max 357 !  NOCTI może pochwalić się Nagrodą Prezydenta Miasta Torunia w kategorii Nadzieja Roku 2020 w plebiscycie Toruńskie Gwiazdy Radia GRA oraz ukończeniem materiału na debiutancką płytę, na której znajdzie się 11 autorskich utworów.

(organizator)



REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułRozbudowa SSP-2 – ruszają prace
Następny artykułPełnienie nadzoru inwestorskiego nad realizacją zadania inwestycyjnego pn.: “Wymiana kanalizacji deszczowej w ulicy Prusa w Tczewie”