Już po raz dziewiętnasty odbył się w Tczewie In Memoriam Festiwal Grzegorza Ciechowskiego.

To święto muzyki i poezji naszego artysty musiało, w czasie pandemii koronawirusa, odbyć się w nowej, nowatorskiej formie. Wszystkie imprezy odbyły się bez udziału publiczności. Wydarzenia festiwalowe były transmitowane na żywo z sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki. W relację online wpleciono reportaż z wystawy przygotowanej przez Fabrykę Sztuk. Znalazły się tam również spoty festiwalowe, archiwalne materiały muzyczne z innych edycji festiwalu, fragmenty wspomnień Grzegorza Ciechowskiego dotyczące Tczewa oraz wywiady z organizatorami, artystami i uczestnikami tegorocznego Festiwalu. Ten obszerny materiał dzięki Telewizji Tetka realizującej transmisję można było oglądać za pośrednictwem serwisu internetowego YouTube na całym świecie.

Głównymi punktami programu In Memoriam XIX Festiwalu Grzegorza Ciechowskiego były koncert finałowy XIV Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego, z nagrodami ufundowanymi przez Marszałka Województwa Pomorskiego, Prezydenta Tczewa, Starostę Tczewskiego, Stowarzyszenie „Porozumienie na Plus” i Fanklub „Republika Marzeń”, koncert zespołu Golden Life, koncert „Wielki hipnotyzer” w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Progress i wystawa fotograficzna „Z dyskografii Grzegorza Ciechowskiego”. Wszyscy uczestnicy koncertów opracowali i wykonali utwory z repertuaru naszego artysty. Zaprezentowano dorobek Grzegorza Ciechowskiego odwołując się do tradycji muzyki klasycznej i różnych odmian muzyki rockowej. Na długo w pamięci słuchaczy pozostaną interpretacje przygotowane specjalnie na Festiwal przez Golden Life i znakomite, zdawałoby się nieprzetłumaczalne na język muzyki poważnej, klasycznej, interpretacje w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Progress pod dyrekcją Szymona Morusa.

Przedsięwzięcia festiwalowe nie doszłyby do skutku, gdyby nie zaangażowanie, inwencja, twórczy zapał i finansowe wsparcie wielu podmiotów – osób, firm, instytucji. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu kolejnej edycji Festiwalu.

Festiwal był współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Tczew przeznaczonych na realizację zadania publicznego pt: „Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego”. Sponsorami imprezy byli również: Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Tczewie, Bank Spółdzielczy w Tczewie, Zakład Utylizacji Odpadów Stałych w Tczewie, Apator Metrix, Starostwo Powiatowe, Przychodnia Rogowscy. Firmy te od wielu lat wspierają przedsięwzięcia festiwalowe.

Bez pomocy rzeczowej i osobistej pracy wielu osób nie udałoby się zrealizować wszystkich zamierzonych przedsięwzięć. Działania festiwalowe w różnej formie wspierały: Centrum Kultury i Sztuki, Fabryka Sztuk, Restauracja „Piaskowa”, Fanklub „Republika Marzeń”, Stowarzyszenie „Porozumienie na Plus”.

Dziękuję tczewskim i regionalnym mediom, w szczególności Telewizji Tetka, Radiu Tczew, Radiu Gdańsk, Tcz.pl i Wrotom Tczewa za informacje zapowiadające Festiwal i relacje z działań festiwalowych.

Jeszcze raz wszystkim serdecznie dziękuję za bezcenną pomoc i osobiste włączenie się w przygotowanie i realizację In Memoriam XIX Festiwalu Grzegorza Ciechowskiego w Tczewie.

Józef Golicki

Fot. Ireneusz Jędruch, Juliusz Andrzejewski.

www.festiwalciechowskiego.pl

https://www.facebook.com/festiwalciechowskiego


REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułTeatr Piasku Tetiany Galitsyny – online
Następny artykułBezpieczna droga do szkoły