Już po raz dwudziestypierwszy odbył się w Tczewie In Memoriam Festiwal Grzegorza Ciechowskiego. W tym roku w ramach imprezy został zorganizowany szesnasty Ogólnopolski Konkurs Piosenek Grzegorza Ciechowskiego. Wszystkie koncerty festiwalowe odbyły się w sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie.

Fani artysty z terenu całego kraju i mieszkańcy Tczewa już od rana 27 sierpnia mogli uczestniczyć w przedsięwzięciach festiwalowych. W Fabryce Sztuk otwarto wystawę „Grzegorz Ciechowski, flagowy muzyk z Tczewa”. Tam też rozpoczynała się i kończyła gra miejska „Grzegorz Ciechowski – z Tczewa na muzyczne wyżyny”.

Głównymi muzycznymi punktami Festiwalu były: koncert finałowy XVI Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego i trzy koncerty specjalne: Remigiusza Knapika, Tymona Tymańskiego & „10/4” oraz Sławomira Ciesielskiego (perkusisty „Republiki”) z zespołem „Eurazja”. Wszyscy uczestnicy koncertów opracowali i wykonali utwory z repertuaru naszego artysty.

Do koncertu finałowego dwuetapowego XVI Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego jury zakwalifikowało 8 artystów, którzy ubiegali się o osiem nagród: Marszałka Województwa Pomorskiego, Prezydenta Tczewa, firmy Codzienne Finanse, firmy Huber+Suhner, firmy Flex Poland, Stowarzyszenia „Porozumienie na Plus”, starosty tczewskiego i fanów Grzegorza Ciechowskiego. Bezapelacyjnym zwycięzcą Konkursu został zespół Kosmodrom z Tarnowa, który zdobył Grand Prix nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego i nagrodę fanów. Interpretacja utworu Ciało (Tak długo czekam) została najwyżej oceniona przez jury i zgromadzoną w sali widowiskowej publiczność.

Podczas obrad jury wystąpił Remigiusz Knapik. Artysta, specjalizujący się w pianistyce jazzowej, przedstawił własne interpretacje wybranych utworów Grzegorza Ciechowskiego. Podczas Festiwalu swój republikański projekt muzyczny zaprezentował Tymon Tymański. Ten nietuzinkowy twórca zaprosił do jego wykonania duże grono artystów. Dziesięcioosobowy zespół stworzył muzykę oscylującą na pograniczu post-rocka, post-jazzu i nowoczesnej elektroniki. Tegoroczną imprezę zakończył perkusista legendarnej „Republiki” Sławomir Ciesielski. Jego nowy zespół Eurazja przygotował bliskie oryginałowi wersje kilkunastu przebojów Grzegorza Ciechowskiego. Fani wraz z Eurazją odśpiewali wiele niezapomnianych utworów naszego artysty. Festiwal trwał aż pięć i pół godziny, a usatysfakcjonowani miłośnicy twórczości Grzegorza Ciechowskiego do późnych godzin nocnych bawili się w różnych częściach Tczewa.

Artystyczny charakter imprezie nadały animacje wyświetlane na ekranie, stanowiącym tło dla muzyków. Te ruchome obrazy były dziełami studentów pierwszych lat Pracowni Animacji i Działań Wizualizacyjnych Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Nauczyciele akademiccy Robert Turło i Adam Przybysz wybrali i zmiksowali najciekawsze studenckie prace.

Przedsięwzięcia festiwalowe nie doszłyby do skutku, gdyby nie zaangażowanie, inwencja, twórczy zapał i finansowe wsparcie wielu podmiotów – osób, firm, instytucji. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu kolejnej edycji Festiwalu.

Festiwal był współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Tczew przeznaczonych na realizację zadania publicznego pt: „Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego”.

Sponsorami imprezy byli: Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Tczewie, Bank Spółdzielczy w Tczewie, Zakład Utylizacji Odpadów Stałych w Tczewie, Bud-Invest, Starostwo Powiatowe w Tczewie, Przychodnia Rogowscy, Stowarzyszenie „Porozumienie na Plus”.

Bez pomocy rzeczowej i osobistej pracy wielu osób nie udałoby się zrealizować wszystkich zamierzonych przedsięwzięć. Działania festiwalowe w różnej formie wspierały: Centrum Kultury i Sztuki, Fabryka Sztuk, Restauracja „Piaskowa”, hotel „Carina”.

Znaczący udział w promocji Festiwalu mają tczewskie i regionalne media, takie jak: Telewizja Tetka, Radio Tczew, Telewizja i Radio Malbork, Dziennik Bałtycki, Gazeta Tczewska, Panorama Miasta, Portal Pomorza, Tcz.pl, Tczewska.pl, Wieści z Kociewia i Telewizja regionalna,  wrotatczewa.pl, zawszepomorze.pl

Jeszcze raz wszystkim serdecznie dziękuję za bezcenną pomoc i osobiste włączenie się w przygotowanie i realizację In Memoriam XXI Festiwalu Grzegorza Ciechowskiego w Tczewie.

Józef Golicki

Fot. Ireneusz Jędruch

www.festiwalciechowskiego.pl

Facebook



REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułBudżet Obywatelski Tczewa – głosowanie tylko do 12 września
Następny artykułTydzień Mobilności Aktywnej