Fabryka Sztuk oraz Mazurska Fundacja Sztuki Art Progress zapraszają na wystawę osiemnastowiecznych grafik Daniela Chodowieckiego. Wystawa jest prezentowana w kamienicy Fabryki Sztuk przy ul. Podmurnej 15 w Tczewie do 28 kwietnia 2022 r.

Daniel Chodowiecki (1726-1801) – urodzony w Gdańsku znakomity rysownik, grafik, malarz, miniaturzysta, który miał zostać… kupcem. Malarstwa miniaturowego nauczył się w Berlinie – mieście, z którym związał się zawodowo i prywatnie, zachowując świadomość polskiego pochodzenia. W wieku 71 lat został dyrektorem tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych. Już za życia zdobył uznanie i sławę. Obecnie znanych jest ponad 2 tys. jego prac znajdujących się w zbiorach muzealnych i prywatnych. Często podróżował. Z podróży do Gdańska w 1773 r. pozostawił pamiętnik i album rysunków.

Wystawa prezentuje dwa słynne cykle Chodowieckiego: ilustracje wykonane techniką akwaforty do czterotomowego elementarza Johannesa Basedowa oraz cykl rysunków powielonych w technice heliograwiury z podróży do rodzinnego Gdańska. Na ekspozycji przedstawiono także ilustracje powstałe do podręcznika Johanna Siegmunda Stoya oraz do utworów literatury pięknej Goethego, Cervantesa i Szekspira. Grafiki pochodzą z kolekcji Dariusza Matyjasa.

Daniel Chodowiecki był bacznym obserwatorem. Potrafił niezwykle trafnie zapamiętać i odtworzyć daną sytuację. Na swoich pracach z podróży do Gdańska przedstawił cały przegląd mieszkańców osiemnastowiecznego miasta nad Motławą – od ulicznej biedoty po duchownych katolickich i protestanckich, kupców, burmistrzów i bankierów. Na uwagę zasługują również scenki rodzajowe prezentujące m.in. mieszczańską rodzinę wsiadającą do powozu, szlachcica w kontuszu podkręcającego wąsa w kościele katolickim, bankiera liczącego pieniądze czy młodą kobietę całującą dłoń duchownego.

Z kolei wspomniana publikacja Johanna Bernharda Basedowa zawiera 100 rytowanych w miedzi tablic Chodowieckiego. Wykorzystywane podczas lekcji pozwalały dzieciom poznawać wszystkie dziedziny życia – od wesołych zabaw aż po szczegółowe przedstawienia zawodów. Właśnie w tej publikacji Chodowiecki upamiętnił typowy polski zaprzęg z XVIII w. – sanie w kształcie łabędzia.

(na podstawie m.in. www.gdansk.pl)

  • poniedziałek-piątek godz. 8.00-18.00
  • soboty, niedziele, święta godz. 10.00-16.00
  • ostatnie wejście: 45 minut przed zamknięciem
  • dystans, dezynfekcja, maseczki, limit zwiedzających

Tczew, ul. Podmurna 15 (wejście od ul. Łaziennej).
Wstęp bezpłatny.

(FS)REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułBezpłatne maseczki dla tczewian – od 7 lutego
Następny artykułCyfrowa Gmina