Wystawa grafik Pabla Picassa, pochodzących z kolekcji Dariusza Matyjasa, zbliża się ku końcowi. Dzieła mistrza można oglądać w siedzibie Fabryki Sztuk przy ul. 30 Stycznia 4 – do 28 sierpnia. Wstęp bezpłatny!

GRAFIKA NIEOKIEŁZNANA, CZYLI PICASSO W TCZEWIE

„Jeśli będziesz żołnierzem, to zostaniesz generałem. A jeśli będziesz zakonnikiem, to zostaniesz papieżem”*, a został… ARTYSTĄ. Mowa o Pablo Picassie (1881-1873), którego matka wypowiedziała te słowa, gdy był małym dzieckiem. To charyzmatyczny artysta, o nietuzinkowym temperamencie, uprawiający różnorakie dziedziny sztuki. Obdarzony niezwykłym, niemalże pierwotnym instynktem malarskim i rysunkowym. Jego artystyczna wszechstronność objawiała się zarówno w technice (malarz, rzeźbiarz, grafik, ceramik), jak i w formie (używał ołówka, akwarel, farb olejnych, kredek, metalu, gipsu, kamienia oraz różnorodnych odpadów). Przez całe życie z pasją odkrywał dla siebie nowe obszary artystycznego działania, burzył je i budował na nowo. Żaden ze współczesnych twórców sztuki nie może się równać z nim pod względem artystycznej płodności. Potrafił w ciągu 14 miesięcy namalować ponad 50 obrazów. Szacuje się, że stworzył około 2000 grafik.

W Fabryce Sztuk można zobaczyć jego grafiki pochodzące z kolekcji Dariusza Matyjasa. Dominuje motyw antyku, aktu, bachanalii, korridy, malarza czy clowna.

*cyt. za: E.L. Bucholz, B. Zimmermann, Pablo Picasso. Życie i twórczość, Konemann 1999.

Fot. Kamila Gillmeister

(FS)



REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułJesienny rozkład jazdy – od 1 września
Następny artykułTwórcze spotkania w CKiS – „Balonowo-bańkowe wow”