W ostatnim odcinku opisaliśmy historię tczewskiej kolei, a tym razem proponujemy przyjrzeć się wybranym muzealiom, które przypominają nam, że Tczew jest miastem kolejarzy. Co ciekawe, fragmenty infrastruktury kolejowej stały się eksponatami i zdobią dziedziniec Fabryki Sztuk.

  • Lokomotywa SM03 – to polska spalinowa lokomotywa manewrowa małej mocy. Jej budowa rozpoczęła się w drugiej połowie lat 50. XX wieku w Chorzowie. Takie lokomotywy znalazły zastosowanie głównie w lekkich przetokach oraz przy drobnych pracach z pociągami roboczymi o niewielkiej wadze.
  • Żuraw obrotowy przesuwny torowy – niegdyś wykorzystywany był do prac pomocniczych przy naprawach parowozów, podnoszenia wózków oraz zestawów kołowych w lokomotywowni w Malborku. Nie ma on możliwości samodzielnej jazdy ani obrotu. Udźwig żurawia wynosi 1200 kg.
  • Ostatnim nabytkiem Fabryki Sztuk jest szyna kolejowa z cechą Krupp 1898. Została przekazana za pośrednictwem forumowiczów z „Dawnego Tczewa” przez Katarzynę Jodyńską. Przez długie lata służyła jako element ogrodzenia, o czym nie wiedzieli aktualni właściciele posesji. Szyny były wykorzystywane też jako krawężniki czy podpory balkonów. Firma, która wyprodukowała wspomnianą szynę, została założona w 1811 roku przez Friedricha Kruppa jako odlewnia stali. Potem produkowała lokomotywy, a także szyny i zwrotnice. Z czasem wyspecjalizowała się w produkcji uzbrojenia. W czasie II wojny światowej koncern Kruppa był jednym z największych producentów uzbrojenia dla armii niemieckiej. Wykorzystywał do pracy w znacznym stopniu więźniów obozów koncentracyjnych, jeńców wojennych oraz robotników przymusowych. Panujące tam warunki pracy pozbawiły życia 19 tysięcy osób. 

Warto wspomnieć też o rzeźbie św. Katarzyny – patronki kolejarzy, wykonanej przez nieżyjącego już artystę Jerzego Kamińskiego z Barłożna. Ją także ujrzycie w Fabryce Sztuk.

Na podstawie:

– plansze tematyczne „Dziedziniec Fabryki Sztuk” opracowane przez Józefa Ziółkowskiego

– Wikipedia https://pl.wikipedia.org/wiki/Friedrich_Krupp_AG

Fotografie:

  1. Lokomotywa SM03, foto: Rafał Grzenkowski
  2. Żuraw obrotowy przesuwny torowy, foto: Rafał Grzenkowski
  3. Szyna kolejowa, foto: Beata Górska
  4. Św. Katarzyna – rzeźba, foto: Rafał Grzenkowski

[FSz]

REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułDestination: Karłowicz online
Następny artykułUmów wizytę w urzędzie skarbowym – nowa usługa KAS rusza w całym kraju