Dzień 30 stycznia, od 1992 r. obchodzimy jako Dzień Tczewa. Jest to pamiątka wkroczenia do miasta w 1920 r. Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera i powrotu Tczewa do Polski. To także okazja, aby uhonorować tych, którzy zasłużyli się dla naszego  miasta.

Z tej okazji na placu Hallera odbyło się widowisko historyczne “Tczew 1920” , przygotowane przez Fabrykę Sztuk. Do Tczewa przyjechał gen. Józef Haller (w tę rolę wcielił się Michał Rychlicki) witany przez przedstawicieli władz miasta (jako przedwojenny burmistrz Władysław Orcholski wystąpił prezydent Mirosław Pobłocki).

Po inscenizacji rozpoczęła się uroczysta sesja Rady Miejskiej poprowadzona przez przewodniczącego Zenona Drewę. W sesji uczestniczyli m.in. parlamentarzyści – senator Ryszard Świlski i poseł Kazimierz Smoliński, samorządowcy w gmin powiatu tczewskiego, mieszkańcy Tczewa.

Podczas sesji przekazane zostały najważniejsze wyróżnienia samorządu miasta. Nagrodę prezydenta Tczewa „Tczewianin Roku 2022”.

Otrzymali je:

Józef Bejgrowicz –– za sięgnięcie po tytuł najsilniejszego człowieka w Polsce i udowodnienie, że siła mięśni może iść w parze z siłą charakteru; za promocję Tczewa na sportowych arenach w kraju i za granicą – m.in. poprzez wywalczenie Złotego Medalu Mistrzostw Świata w Trójboju Siłowym;

– kpt. Maciej Sodkiewicz  – za udowodnienie, że marzenia nie mają granic, a życie może być przygodą; za promocję Tczewa na lądach i oceanach i dotarcie na północne krańce Zatoki Foxe’a, gdzie nigdy wcześniej nie powiewała polska bandera.

Andrzej Merchel, Ryszard Kruża oraz Janusz Landowski to kolejni laureaci Medalu Pro Domo Trsoviensi przyznawanego przez Radę Miejską w Tczewie. Decyzja o przyznaniu wyróżnień zapadła podczas grudniowej sesji Rady Miejskiej, natomiast wręczenie odznaczeń nastąpiło podczas uroczystej sesji.

Andrzej Merchel został wyróżniony za działalność kulturalną, propagowanie kultury muzycznej i chóralnej, Ryszard Kruża – za 45-letnią działalność na rzecz tczewskiego sportu oraz promocję miasta w kraju i za granicą, a Janusz Landowski – za działalność w dziedzinie edukacji kulturalnej, zwłaszcza ochrony dziedzictwa kulturowego miasta Tczewa i Regionu.

Na scenie CKiS wręczono także nagrodę ProObywatel 2022, przyznawaną przez stowarzyszenie Pomorski Ruch Obywatelski.  Nagrodę otrzymała Karolina Kornas – dyrygentka, pedagog, animatorka rozwoju artystycznego.

Oprawę muzyczną sesji zapewnił Chór Męski ECHO, pod dyrekcją Leszka Gołąba. Chór świętuje w tym roku 100-lecie działalności.

M.M.



REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułKacper Ruciński – Pożegnanie programu „UWAGA NA ŁOSIE” – 6 lutego
Następny artykułNagrody prezydenta Tczewa dla zawodników i trenerów