2020 rok był wyjątkowym, bo jubileuszowym w działalności Wirtualnego Muzeum Miasta Dawny Tczew. A co istotnego wydarzyło się w jedenastym roku istnienia strony internetowej i forum zrzeszającego miłośników historii grodu Sambora?

Dawny Tczew – Wirtualne Muzeum Miasta to przede wszystkim portal internetowy www.dawnytczew.pl, który ma już ponad 240 tys. unikalnych odsłon. Umieściliśmy na nim kilkadziesiąt map i kronik, artykuły o historii miasta oraz kilkaset zdjęć i archiwalnych dokumentów. Aktywną częścią portalu jest forum, które liczy ponad 1200użytkowników, którzy napisali ponad 43 tys. postów w ponad 2600 tematach. Jest też miejscem powstania wielu naszych inicjatyw. Nasz profil na Facebooku ponad 9 tys.osób z Polski i zagranicy. Od 2021 r. jesteśmy obecni także na Instagramie, poszerzając grono odbiorców w Internecie, zainteresowanych dziejami Tczewa i ciekawostkami z nimi związanymi.

Mimo trudnych warunków funkcjonowania w pandemii, Dawny Tczew, tak jak wcześniej, organizował spotkania i wykłady o historii lokalnej, jak na przykład w Lisewie Malborskim – w 170. rocznicę wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Mostu Tczewskiego. Historię miasta promujemy także w bardziej aktywny sposób, podczas spacerów, jak kolejna edycja Tczewskich Zaduszek, oraz wycieczek rowerowych, przy okazji włączając się w organizację Rowerowej Gry Miejskiej w ramach Tygodnia Mobilności Aktywnej, przygotowując zadanie dla rowerzystów łączące atrakcyjny sposób na spędzenie wolnego czasu, połączony z odkrywaniem Tczewa i jego historii.

Nie tylko czynnie uczestniczyliśmy w miejskich wydarzeniach patriotycznych, ale jak co roku organizowaliśmy obchody ważnych, lokalnych rocznic: uczczenie ofiar mordu na tzw. Świńskim Rynku w 1940 roku, upamiętnienie powstania Szkoły Morskiej w Tczewie, czy Powstania Warszawskiego, w którym udział brali tczewscy harcerze.

Wśród planów na nowy, 2022 rok, jest dokończenie realizacji kilku projektów, w tym drugie wydanie albumu „Mosty Tczewskie”. Okazja jest nie byle jaka, bo w tym roku przypada 165. rocznica otwarcia mostu drogowego, wówczas najdłuższego takiego obiektu na świecie. 

Realizujemy również projekt pn. „Wspomnienia znad ujścia Dryboka do Wisły – dzieje Czyżykowa, Bałdowa i Knybawy od czasów średniowiecznych do połowy XX w.”, którego efektem będzie publikacja książkowa. Poza analizą dostępnej literatury przedmiotu, w tym monografii i prasy z bibliotek cyfrowych, odbywa się kwerenda w instytucjach ochrony zabytków oraz archiwach państwowych (analiza map, badanie starych akt i ksiąg gruntowych), jak również rekonstrukcja graficzna wybranych miejsc oraz spisywanie zachowanych w pamięci wspomnień. Zależy nam, aby ocalić od zapomnienia historię bliskich nam miejscowości, jak również osiedla, które po wojnie zostało podzielone na mniejsze jednostki, tracąc de facto świadomość swojej terytorialnej tożsamości. Formuła projektu pozostaje otwarta, a ostateczny rezultat naszych prac zależy od tego, jak dużą ilość i jaki zakres materiałów dla poszczególnych miejsc i osób uda się zebrać i opracować. Do współpracy przy „Projekcie Drybok” zapraszamy wszystkich chętnych – zarówno chcących współtworzyć historię Czyżykowa, Bałdowa i Knybawy, jak i dostarczyć źródeł do badania zagadnienia. Wszelkie stare zdjęcia, wspomnienia i powieści przodków lub inne wskazówki będą mile widziane. Każdy, kto dostarczy informację lub materiał, zostanie oczywiście wymieniony w opisie źródeł publikacji. Zachęcamy do kontaktu na naszym profilu FB lub pod adresem mailowym: koordynator@dawnytczew.pl

Dawny TczewREKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułKoncert Kolęd – Chór Męski „Echo” w CKiS
Następny artykułKoncert Karnawałowy dla mieszkańców