W związku ze wzrostem zachorowań na COVID 19, od soboty 10 października  cała Polska, w tym Tczew, znajdzie się w strefie żółtej, a 38 powiatów trafi do strefy czerwonej.  Oznacza to wprowadzenie dodatkowych ograniczeń w codziennym funkcjonowaniu, a przede wszystkim obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej.  

W związku z aktualną sytuacją epidemiczną resort zdrowia zapowiedział wprowadzenie nowych obostrzeń w strefach. W porównaniu do obecnych zmienią się zasady dotyczące:
– restauracji, pubów i barów – będą mogły pracować w godzinach 6.00-22.00, z wyjątkiem dostawy żywności i produktów wydawanych na wynos.
– obowiązek zasłaniania ust i nosa na wolnym powietrzu zostanie rozszerzony i będzie obowiązywał już nie tylko w strefie czerwonej, ale również w żółtej. 
– liczby osób biorących udział w przyjęciach okolicznościowych i w zgromadzeniach: w strefie czerwonej do 50, w żółtej do 75.

MZ zapowiada też m.in., że każdy, kto nie nosi maseczki, będzie musiał – na żądanie policji lub straży gminnej – okazać zaświadczenie lekarskie lub inny dokument potwierdzający m.in. całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne oraz niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo w głębokim.

Różnice w regionalnych obostrzeniach dla powiatów czerwonych i żółtych (od 10 października 2020 r.):

Wydarzenia sportowe

Obecnie:

1. Piłka nożna i żużel – na stadionach i boiskach należy udostępnić publiczności co drugie miejsce na widowni, w rzędach naprzemiennie, z tym że nie więcej niż 50% liczby miejsc przewidzianych dla publiczności.

2. Sport, w którym nie ma ograniczenia liczby uczestników (z wyłączeniem pól golfowych, kortów tenisowych, stajni, stadnin i torów wyścigowych dla koni, infrastruktury do sportów wodnych i lotniczych) – w wydarzeniu może uczestniczyć nie więcej niż 250 uczestników jednocześnie, nie licząc osób zajmujących się obsługą. Publiczność w obiektach sportowych musi zachować odstęp 1,5 m, zapełnione max. 50% liczby miejsc.

3. Sport na basenach – co drugie miejsce na widowni, w rzędach naprzemiennie, w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni przy zachowaniu odległości 1,5 m, z tym że nie więcej niż 50% liczby miejsc przewidzianych dla publiczności.

4. Sport na siłowniach, w klubach i centrach fitness oraz organizacja obozów sportowych – zajęcia odbywają się tak, aby udostępniono publiczności co drugie miejsce na widowni, w rzędach naprzemiennie, w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni przy zachowaniu odległości 1,5 m, z tym że nie więcej niż 50% liczby miejsc przewidzianych dla publiczności.

Musi być weryfikacja liczby osób, dezynfekcja szatni itp.

Osoby uczestniczące w zajęciach sportowych lub wydarzeniu sportowym oraz korzystające z obiektu sportowego lub sprzętu sportowego są zobowiązane do dezynfekcji rąk, gdy wchodzą i opuszczają obiekt, wydarzenie sportowe lub zajęcia sportowe.

Widzowie są zobowiązani zakrywać usta i nos.

Strefa Czerwona – bez publiczności

Strefa Żółta – 25 proc. widowni

Wydarzenia kulturalne

Odbywają się:

1. W pomieszczeniach pod warunkiem:

a) udostępnienia widzom lub słuchaczom co drugiego miejsca na widowni, z tym że nie więcej niż 50% liczby miejsc, w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni przy zachowaniu odległości 1,5 m pomiędzy widzami lub słuchaczami,

b) zapewnienia, aby widzowie, słuchacze, zwiedzający lub uczestnicy realizowali obowiązek zakrywania ust i nosa.

Strefa Czerwona – zakaz

Strefa Żółta – 25 proc. publiczności

2. W obiektach sportowych na otwartej przestrzeni pod warunkiem:

a) udostępnienia co drugiego miejsca na widowni, w rzędach naprzemiennie, w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni przy zachowaniu odległości 1,5 m, z tym że nie więcej niż 50% liczby miejsc przewidzianych dla publiczności,

b) zapewnienia, aby widzowie, słuchacze, zwiedzający lub uczestnicy realizowali obowiązek zakrywania ust i nosa.

Strefa Czerwona – zakaz

Strefa Żółta – 25 proc. publiczności

3. Na otwartej przestrzeni pod warunkiem:

a) zapewnienia, aby jednocześnie liczba widzów, słuchaczy, zwiedzających lub uczestników była nie większa niż 1 osoba na 5 m2,

b) zachowania odległości co najmniej 2 m od innych osób przez wyznaczenie znakami poziomymi miejsc dla publiczności uwzględniających zachowanie odległości 1,5 m,

c) zapewnienia, aby widzowie, słuchacze, zwiedzający lub uczestnicy realizowali obowiązek zakrywania ust i nosa, chyba że zostanie zachowana odległość nie mniej niż 1,5 m od innych osób.

Nie ma limitu 150 osób.

Strefa Czerwona – zakaz

Strefa Żółta –  limit 100 osób

Gastronomia

Obecnie w lokalu i ogródku klienci muszą zakrywać usta i nos do czasu zajęcia przez nich miejsc, w których będą spożywali posiłki lub napoje. Obsługa zakrywa usta i nos.

Strefa Czerwona – 1 osoba na 4 m2. Prowadzenie działalności możliwe od 6.00–22.00. Ograniczenia w zakresie godzin nie stosuje się do realizacji usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos lub jej przygotowywaniu i dostarczaniu.

Strefa Żółta – 1 osoba na 4 m2

Działalność hotelarska

Obecnie jest dopuszczalna, z wyłączeniem działalności klubów i dyskotek.

Stosuje się przepisy dotyczące kongresów, basenów, siłowni oraz działalności kulturalnej – jeśli taka jest świadczona w hotelu itp.

Strefa Czerwona – bez zmian

Strefa Żółta – bez zmian

Aquaparki i baseny

Obecnie 75 proc. obłożenia obiektu w aquaparkach.

Strefa Czerwona – bez zmian

Strefa Żółta – bez zmian

Siłownie

Na siłowniach, w klubach i centrach fitness oraz podczas organizacji obozów sportowych zajęcia mają się obywać tak, aby udostępniono publiczności co drugie miejsce na widowni, w rzędach naprzemiennie, w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni przy zachowaniu odległości 1,5 m, z tym że nie więcej niż 50% liczby miejsc przewidzianych dla publiczności.

Strefa Czerwona – 1 osoba na 10 m2

Strefa Żółta – 1 osoba na 7 m2

Kina

Zasady podobne jak przy wydarzeniach kulturalnych – 50 proc. miejsc, 1,5 m. odstępu, widzowie zasłaniają usta i nos.

Strefa Czerwona – 25 proc. publiczności

Strefa Żółta – 25 proc. publiczności

Zgromadzenia

Obecnie jest zakaz zgromadzeń powyżej 150 osób. Ponadto odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m. Uczestnicy 1,5 m od siebie i zakrywają usta i nos.

Strefa Czerwona – bez zmian

Strefa Żółta – bez zmian

Kościoły

Obecnie

1. Jeśli wydarzenie religijne odbywa się w kościele, to jest obowiązek zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult.

Strefa Czerwona – 50 proc. obłożenia budynku (kościoła) lub innego obiektu kultu religijnego oraz obowiązek zakrywania ust i nosa

Strefa Żółta – bez zmian

2. Jeśli wydarzenie religijne odbywa się na zewnątrz, to trzeba zachować 1,5 m odległości między osobami lub zakrywać usta i nos (z wyłączeniem osób sprawujących kult).

Strefa Czerwona – obowiązek zachowania dystansu 1,5 m i obowiązek zakrywania ust i nosa

Strefa Żółta – bez zmian

Wesela i inne uroczystości „rodzinne”

Obecnie do 100 osób, z wyjątkiem obsługi. Na weselu itp. dopuszcza się, żeby nie zakrywać ust i nosa.

Strefa Czerwona – 50 osób, z wyjątkiem obsługi

Strefa Żółta – 75 osób, z wyjątkiem obsługi

Uwaga! Zmiany te wchodzą od 17 października 2020 r.

Inne imprezy, spotkania niezależnie od ich rodzaju

Obecnie do 150 osób, z wyjątkiem obsługi. Jest obowiązek zakrywania ust i nosa.

Strefa Czerwona – 50 osób, z wyjątkiem obsługi

Strefa Żółta – 100 osób, z wyjątkiem obsługi

Transport zbiorowy

Obecnie pojazdem można przewozić tyle osób, ile wynosi:

a) 100 proc. liczby miejsc siedzących albo

b) 50 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu, przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50 proc. miejsc siedzących niezajętych.

Obowiązek zakrywania ust i nosa.

Strefa Czerwona – 50 proc. liczby miejsc siedzących albo 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50 proc. miejsc siedzących niezajętych – przewozy lokalne w ramach obszaru czerwonego

Strefa Żółta – bez zmian

Maski

Obecnie jest obowiązek noszenia masek:

1) w środkach publicznego transportu zbiorowego,

2) w miejscach ogólnodostępnych – chyba, że będzie zachowana odległość 1,5 m,

3) w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej,

4) w obiektach handlowych lub usługowych,

5) w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego oraz na cmentarzu.

Wyłączenie z obowiązku np. ze względu na stan zdrowia.

Strefa Czerwona – wszędzie maski w przestrzeni publicznej

Strefa Żółta – wszędzie maski w przestrzeni publicznej

Handel

Obecnie jest obowiązek noszenia przez klientów podczas zakupu towa­rów lub usług rękawiczek jednorazowych lub stosowania środków do dezynfekcji rąk.

Strefa Czerwona – bez zmian

Strefa Żółta – bez zmian

Kluby nocne, dyskoteki

Obecnie zakaz prowadzenia działalności.

Strefa Czerwona – bez zmian

Strefa Żółta – bez zmian

Salony kosmetyczne, fryzjerskie i tatuażu

Obecnie w miejscu, w którym jest prowadzona taka działalność przebywa wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci, a w przypadku gdy klient wymaga opieki, także jego opiekun.

Strefa Czerwona – bez zmian

Strefa Żółta – bez zmian

Źródło: samorząd.pap.pl



REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułRozbiórka i budowa wiaduktu drogowego nad linią kolejową w ciągu drogi ul. Nowy Rynek – obwieszczenie Wojewody Pomorskiego
Następny artykułPrzetarg na projekt rozbudowy SSP 2