Na początku października na Starym Mieście zostało przeprowadzone badanie mobilności. Pracownicy Urzędu Miejskiego w Tczewie, wolontariusze i wolontariuszki z Zespołu Szkół Budowlanych i Odzieżowych w Tczewie zebrali 371 ankiet.

Po przeanalizowaniu danych, z pomocą pracowników Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, okazało się, że 53,2 procent mieszkańców dociera na Stare miasto pieszo, 17,3 procent – autobusem, 3,5 procent rowerem, 20 procent samochodem jako kierowca i 5,9 procent samochodem jako pasażerAż 74 procent badanych deklaruje, że najczęściej na Stare Miasto dociera bez samochodu!

W jakim celu mieszkańcy docierają na Stare Miasto: 36,6 procent na zakupy, 16,6 procent – rekreacja/odwiedziny, 14 procent – praca, 10,9 procent – usługi, 6 procent – dom, 5,7 – procent szkoła, 3,6 – procent gastronomia, 1,8 procent – leczenie, 4,7 procent – inne.

Kiedy wydajemy więcej na Starym Mieście?, Czy jak przyjeżdżamy samochodem czy w bardziej zrównoważony sposób?

52,3 procent wydających do 100 zł to piesi, rowerzyści i korzystający z komunikacji publicznej. Spośród dojeżdżających samochodem tylko 36,4 procent wydaje do 100 zł. Niezależnie od tego jak dotrzemy na Stare Miasto to 8 procent z nas zostawia tam kwotę od 100 do 200 zł.

Dopiero przy kwocie od 200 do 500 zł następuje zmiana (7,3 procent to podróżujący autem, a 2,6 procent w inny sposób) oraz przy kwocie powyżej 500 zł (2,1 procent to podróżujący autem do 0 procent w inny sposób).

Dodatkowo aż 45,8 procent podróżujący autem na Stare Miasto nie zostawia tam ani 1 zł. W przypadku drugiej grupy jest to 37 procent.

Płatne parkowanie zwiększa rotację pojazdów, a co za tym idzie częściej można znaleźć więcej miejsc do parkowania. Czy dodatkowym efektem płatnego parkowania będzie całkowita rezygnacja części mieszkańców z dojazdów autem na Stare Miasto? Wychodzi na to, że tak. 30 procent kobiet deklaruje rezygnację z dojazdów autem na rzecz chodzenia pieszo, autobusem i rowerem. W przypadku mężczyzn jest to 16,7 procent i również głównie na rzecz podróży pieszych.

W badaniu zadaliśmy pytanie czy przypadku zamknięcia części ulic dla ruchu samochodowego i udostępnienia pieszym i rowerzystom, jaką max. odległość jest Pan/i w stanie pokonać od parkingu do sklepu/restauracji/punktu usługowego na Starym Mieście?

30 procent deklaruje odległość do 5 minut jaką może pokonać pieszo i tyle samo procent badanych twierdzi, że jest w stanie przejść większy odcinek. Dla przykładu pieszy odcinek na Starym Mieście to odległość między parkingiem za Urzędem Miejskim w Tczewie lub przyszłym parkingiem na ul. Ks. Ściegiennego, a Pl. Hallera.

Pokazuje to, że pomimo tego, że dnia codziennego staramy się zaparkować samochód możliwie jak najbliżej celu to w przypadku większej refleksji na temat tego czy jesteśmy wstanie zaparkować dalej i trochę się przejść, to okazuje się że w zdecydowanej większości mamy taką gotowość.

W badaniu zadaliśmy również pytanie o max. akceptowalną dla danej osoby kwotę za płatne parkowanie za 1 godz. 75 procent badanych odpowiedziało max. 1 zł (tyle ma wynosić 1 godz. parkowania dla mieszkańca). Co ciekawe 50 procent wskazało nawet max. 2 zł, a 22 procent max. 3 zł. Tylko 25 procent wskazało, że żadna kwota nie jest dla niego akceptowalna.

Reasumując: podróże piesze, autobusem i rowerem na Stare Miasto to 74 procent. Grupa ta częściej dokonuje zakupów i sumarycznie więcej wydaje pieniędzy w lokalnych sklepach. W przypadku rezygnacji z dojazdu samochodem mieszkańcy dotrą tam w inny sposób (pieszo, autobusem i rowerem).

Z doświadczenia innych miast wiemy, że im lepsza przestrzeń publiczna, im więcej zieleni, ławek i szerszy chodnik tym więcej pieszych chce ją odwiedzać.

Wprowadzenia płatnego parkowania czy polepszania i poszerzania przestrzeni dla pieszych (ponad połowa podróżujących na Stare Miasto!) nie wpłynie negatywnie na zarobki tamtejszych firm, a wręcz przeciwnie.

REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułMaciej Jakubek nowym prezesem ZUOS
Następny artykułWszystkich Świętych i Zaduszki – zmiana rozkładów jazdy