Rządowy projekt Umowy Partnerstwa między Polską a Unią Europejską na lata 2021–2027 zakłada, że województwo pomorskie otrzyma o 736 mln euro (3 mld zł) mniej na program regionalny. To prawie 40 proc. mniej niż w poprzedniej perspektywie. Taki podział środków wpłynie negatywnie na rozwój naszego województwa.

Biorąc pod uwagę zaproponowany podział, województwo pomorskie jest jednym z tych, które dostaną najmniej funduszy. W przeliczeniu na jednego mieszkańca Pomorza – tylko 482 euro, w porównaniu z 810 euro w latach 2014–2020. To prawie trzy razy mniej niż w innych województwach. Środki europejskie to główne źródło finansowania inwestycji rozwojowych w naszym województwie.

Tczew również bardzo skorzystał z funduszy unijnych – przez kilkanaście ostatnich lat na rozwój i inwestycje otrzymaliśmy ponad 200 mln zł.

Utrata prawie 40 proc. dotychczasowej puli środków utrudni, a wręcz może zahamować, działania rozwojowe. Ograniczy to na przykład inwestycje w rozwój komunikacji publicznej, infrastruktury transportowej oraz infrastruktury społecznej, tak istotnych z punktu widzenia potrzeb mieszkańców naszego województwa.

Dlatego, w trosce o rozwój i przyszłość naszego regionu, apelujemy do rządu o zwiększenie funduszy unijnych dla województwa pomorskiego, co najmniej o kwotę, o którą pomniejszone zostały środki planowane przez rząd na perspektywę 2021–2027. Uruchomiona została petycja do rządu, dostępna do podpisu przez wszystkich mieszkańców na stronie https://pomorskie.eu/petycja/ . Zachęcamy do zapoznania się z nią i do włączenia się w akcję tak ważną dla rozwoju całego województwa pomorskiego.

REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułKoronawirus: Gdzie łatwiej się zakazić – w autobusie czy w szkole?
Następny artykułMetropolitalny Pakiet Drogowy w formule PPP – Tczew też chce skorzystać